Preskoči na sadržaj
Kalkulo.eu

Porez na Dobit Kalkulator 2026

Izračunajte okvirni porez na dobit za hrvatski d.o.o., j.d.o.o. ili drugo društvo. Kalkulator odvaja godišnje prihode, koji određuju stopu 10% ili 18%, od porezne osnovice na koju se stopa primjenjuje, a zatim po izboru dodaje porez na dividendu pri isplati dobiti vlasniku.

Obračun poreza na dobit

Neto isplata vlasnikunakon poreza na dividendu
79.200,00 €
Porez na dobit10%
10.000,00 €
Dobit nakon poreza na dobit
90.000,00 €
Razred prihoda za stopu10% stopa
500.000,00 € / 1.000.000,00 €
Porez na dividendu12%
10.800,00 €
Ukupni porez u scenariju20,8 %
20.800,00 €
Porezna osnovica
100.000,00 €
Napomena
Stopa poreza na dobit odabrana je prema godišnjim prihodima, a porez na dividendu računa se na dobit nakon poreza. Za domaćeg fizičkog vlasnika aktualna stopa dohotka od kapitala po osnovi dividendi je 12%.

Kako se izračunava

Prvo se godišnji prihodi društva uspoređuju s pragom od 1.000.000 EUR. Ako su prihodi ispod tog praga, koristi se stopa poreza na dobit od 10%; ako su jednaki pragu ili veći, koristi se stopa od 18% (Zakon o porezu na dobit čl. 28 st. 1). Ta se stopa ne primjenjuje na prihod nego na poreznu osnovicu, odnosno dobit utvrđenu prema računovodstvenim propisima i uvećanu ili umanjenu prema Zakonu o porezu na dobit. Ako korisnik odabere isplatu dobiti vlasniku, kalkulator na dobit nakon poreza na dobit dodaje drugi sloj: porez na dohodak od kapitala po osnovi dividendi ili udjela u dobiti. Za domaćeg fizičkog vlasnika zadana stopa je 12%.

Formula
Stopa poreza na dobit = 10% ako su prihodi manji od 1.000.000 EUR, inače 18%
Porez na dobit = porezna osnovica × stopa poreza na dobit
Dobit nakon poreza = porezna osnovica - porez na dobit
Porez na dividendu = dobit nakon poreza × 12%, ako se dobit isplaćuje
Neto isplata = dobit nakon poreza - porez na dividendu
Ako se dobit zadržava: porez na dividendu je odgođen, ne ukinut — pri budućoj isplati dospijeva na dobit nakon poreza

Primjer obračuna

Primjer koristi društvo s 500.000 EUR godišnjih prihoda, 100.000 EUR porezne dobiti i isplatom cijele dobiti vlasniku kao dividende.

Primjer obračuna
Godišnji prihodiispod praga od 1.000.000 EUR, pa se koristi stopa 10% 500.000,00 EUR
Porezna osnovicadobit prije poreza nakon poreznih korekcija 100.000,00 EUR
Porez na dobit100.000 × 10% 10.000,00 EUR
Dobit nakon poreza100.000 - 10.000 90.000,00 EUR
Porez na dividendu90.000 × 12% 10.800,00 EUR
Neto isplata vlasniku90.000 - 10.800 79.200,00 EUR

Ukupno porezno opterećenje u ovom scenariju iznosi 20.800 EUR, odnosno 20,8% porezne dobiti. Ako dobit ostane u društvu, drugi sloj poreza na dividendu ne plaća se sada, ali dospijeva pri svakoj budućoj isplati na isti iznos — razlika između zadržavanja i isplate je odgoda plaćanja, a ne trajno niža stopa; kalkulator zato u scenariju zadržavanja prikazuje odgođeni porez na dividendu (10.800 EUR) uz efektivnu stopu 20,8% pri isplati.

Kada se rezultat može razlikovati

Usporedba isplate i zadržavanja dobiti je usporedba vremena plaćanja: zadržana dobit nosi odgođeni porez na dividendu koji dospijeva pri isplati, pa je efektivna stopa 10% samo dok novac ostaje u društvu. Stvarni porez može odstupati jer porezna osnovica nije nužno jednaka računovodstvenoj dobiti. Pojedini rashodi mogu biti porezno nepriznati ili djelomično priznati, dobit se može smanjiti za prenesene porezne gubitke, poticaje, olakšice ili posebne potpore, a dio prihoda i rashoda ima posebna pravila. Kalkulator ne računa predujmove poreza na dobit, obrazac PD, transferne cijene, porez po odbitku prema ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, reinvestiranu dobit kroz kapitalne promjene niti isplate pravnim osobama. Za završni obračun treba koristiti računovodstvene podatke i poreznu prijavu.

Stope i pragovi

Stope i pragovi koje kalkulator koristi za osnovni hrvatski porez na dobit u 2026.

Stope i pragovi koje kalkulator koristi za osnovni hrvatski porez na dobit u 2026.
StavkaVrijednostPrimjena u kalkulatoru
Prihodi do pragamanje od 1.000.000 EURodabire stopu poreza na dobit od 10%
Prihodi iznad praga1.000.000 EUR ili višeodabire stopu poreza na dobit od 18%
Porezna osnovicadobit uz porezne korekcijeiznos na koji se primjenjuje 10% ili 18%
Dividenda fizičkoj osobi12%drugi sloj poreza ako se dobit isplaćuje vlasniku
Dobit zadržana u društvu0% dividende sadadrugi sloj se ne računa dok nema isplate

Izvori i pravna osnova

Izvori i pravna osnova
Izvor Što pokriva Zadnja provjera
Porezna uprava - Porez na dobit Stope poreza na dobit 10% i 18%, prag prihoda 1.000.000 EUR i porez po odbitku
Zakon o porezu na dobit Porezna osnovica, povećanja i smanjenja osnovice, prijava poreza na dobit i opća pravila
Porezna uprava - dividende i udjeli u dobiti Dohodak od kapitala po osnovi dividendi i udjela u dobiti te stopa 12% pri isplati
Zakon o porezu na dohodak Zakonska stopa 12% za primitke od dividendi ili udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu

Dnevnik izmjena

  • — Dodana hrvatska verzija kalkulatora poreza na dobit iz portfelja aplikacije; ispravljena je stara pretpostavka od 10% za dividendu na aktualnih 12% za domaći dohodak od kapitala.
  • — Ispravak nakon revizije (P1 porez-na-dobit): u scenariju zadržavanja dobiti kalkulator sada prikazuje odgođeni porez na dividendu i efektivnu stopu pri isplati (20,8%), umjesto da odgodu plaćanja prikazuje kao trajno nižu stopu (10%).
  • — Prazna polja (blank-inputs wave W10): obrisani godišnji prihodi više ne stavljaju društvo tiho u razred od 10 %, obrisana dobit više ne daje porez 0 EUR, a obrisana stopa poreza na dividendu više ne prikazuje isplatu bez poreza; reci koji ovise o praznom polju ostaju nerazriješeni. Ispravljena granica razreda: prihod od točno 1.000.000 EUR oporezuje se stopom od 18 % (Zakon o porezu na dobit čl. 28 st. 1 t. 2: prihodi jednaki ili veći od 1.000.000 EUR); do sada je računat po 10 %. Unesena 0 i zadani izračun (500 000 EUR prihoda, neto isplata 79 200 EUR) bez promjene. Izvori ponovno provjereni.

Česta pitanja

Računa li se stopa 10% ili 18% prema dobiti ili prihodu?

Prema Zakonu o porezu na dobit (čl. 28 st. 1), stopa od 10% primjenjuje se ako su u poreznom razdoblju ostvareni prihodi do 1.000.000 EUR, a 18% ako su prihodi jednaki ili veći od 1.000.000 EUR; prihod od točno 1.000.000 EUR oporezuje se stopom od 18%. Sama stopa se zatim primjenjuje na poreznu osnovicu, odnosno dobit uz porezne korekcije.

Zašto kalkulator ima odvojeno polje za prihod i dobit?

Zato što prag za stopu i osnovica za porez nisu ista stvar. Prihodi određuju stopu 10% ili 18%, dok porez na dobit nastaje na poreznoj osnovici. Društvo može imati 900.000 EUR prihoda i 100.000 EUR dobiti, ili 1.500.000 EUR prihoda i 20.000 EUR dobiti; stopa se bira po prihodima.

Koliko iznosi porez na dividendu u ovom kalkulatoru?

Za domaći scenarij isplate fizičkoj osobi kalkulator koristi 12%, jer Porezna uprava i Zakon o porezu na dohodak navode da se primici od dividendi ili udjela u dobiti oporezuju po odbitku po stopi od 12% pri isplati.

Je li porez na dividendu isto što i porez po odbitku od 10%?

Ne uvijek. Porezna stranica o porezu na dobit navodi stopu poreza po odbitku od 10% za dividende i udjele u dobiti, što je relevantno za određene isplate prema pravilima poreza po odbitku. Ovaj kalkulator je postavljen za domaćeg fizičkog vlasnika i zato koristi dohodak od kapitala po stopi 12%.

Može li porezna osnovica biti manja od računovodstvene dobiti?

Da. Zakon o porezu na dobit propisuje povećanja i smanjenja porezne osnovice. Preneseni porezni gubici, olakšice, potpore i posebna pravila mogu smanjiti osnovicu, dok porezno nepriznati rashodi mogu povećati osnovicu.

Računa li kalkulator predujmove i obrazac PD?

Ne. Kalkulator daje informativni godišnji scenarij poreza na dobit i eventualne dividende. Ne računa mjesečne predujmove, završnu poreznu prijavu, priloge uz PD obrazac, transferne cijene, poticaje ni posebne međunarodne slučajeve.